فیلم و عکس و کشور و ...(غیرت؟)

داشتم به این فکر می کردم که اگه قرار باشه ما ایرانی ها یه فیلم بسازیم و عیب های خودمون را به صورت طنز برای خارجی ها نشون بدیم چی می ساختیم ؟!
این را می گم برای اینکه چند روز پیش در یکی از کلاسها که برای خارجی ها بود یک فیلم در مورد بلژیک گذاشتند و تا تونستند خودشون به خودشون خندیدن .جالبه با این که در کلاس فقط مسوول کلاس بلژیکی بود ولی خود او بیشتر از همه می خندید و بقیه سعی می کردند تا حدودی برای احترام او هم که شده خودشون را کنترل کنند هر چند که کسی مجبورش نکرده بود اون فیلم را بگذاره و خودش - شاید - برای آشنایی بیشتر ما با این کشور این فیلم را گذاشته بود !
ولی خداییش هم بعضی چیز ها دیگه واقعا خنده دار بود مثلایکی از سوالهایی که از بلژیکی ها می پرسیدند این بود که چه چیز خنده داری در خودشون می بینند؟ و وقتی این سوال را در شهرداری پرسیدند آقاهه یک عکس نشون داد که در یک سه راهی، ۲ تابو به ۲ سمت مخالف هم نصب کرده بودند و بعد توضیح داد که روی هر ۲ی این تابلو ها(که ۲ سمت مخالف هم را نشون می دهند) یک مکان را نوشته با این تفاوت که یکی به زبان فرانسه است و دیگری به زبان هلندی (فلاماند)است! (آخه در بلژیک به این ۲ زبان صحبت می شه البته آلمانی هم هست که اون قدر کم هستند که خیلی به حساب نمی آیند) خلاصه کلی خندیدم! آخرش هم نفهمیدیم حالا هلندی زبان قرار گم بشه یا فرانسوی زبان

دارم کم کم به این نتیجه می رسم که راسته که می گویند «تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیز ها» ! آخه فرانسوی ها اکثر جک هاشون با «یه بلژیکی »شروع می شه ! خوب حتما یه چیزی دیدند دیگه.
ولی خوب جالبه آدم بدونه یک کشور اروپایی مثل بلژیک با تمام امکاناتش بازم خیلی چیز ها هست که به خاطر نداشتنش افسوس می خوره چیز هایی مثل تاریخ آخه هر چی باشه حتی ۲۰۰ سال هم نمی شه که کشوری به نام بلژیک وجود داره !!
یکی دیگه از موضوعاتی که در این فیلم باهاش خودشون را دست انداخته بودند نداشتن کوه بود !

من که فکر نمی کنم اگه قرار باشه ما یه فیلمی بسازیم که به خارجی ها بخواهیم نشون بدهیم خودمون را این جوری دست بیاندازیم . چون حتی آگه قرار باشه از محیط جغرافیایی و آب و هوا هم بگیم باز ماشاا... اون قدر کشورمون بزرگ است که همه نوعی منطقه زیستی توش پیدا می شه ...اگر هم بخواهیم از کمبود ها و بعضی از بی فرهنگی ها بگیم که فکر نکنم هیچ کدوم از ما راضی می شیم بنشینیم ببینیم خارجی ها دارند بهمون می خندند
ولی خوب الان که فکر می کنم می بینم یه موضوع هست که شاید بتونیم نشونش بدیم اون هم... .................... موضوع -------------> ترافیک و رانندگی است . به هر حال وقتی یه خارجی داره در کشور ما زندگی می کنه حتی اگه ما هم نگیم فکر کنم خودش اولین چیزی را که متوجه اش بشه همین موضوع است.
یه نمایشگاه عکس از ترافیک در اینترنت دیدم که فکر کنم بعضی از اون ها البته تاکید می کنم بعضی را می شه به بقیه هم نشون بدیم ولی در کل با دیدن این عکسها آدم واقعا افسوس می خوره .آخه درسته که ما خودمون این صحنه ها را روزانه جلوی چشممون دیدیم ولی در عکس انگار بیشتر به نظر آدم می آید.
برای دیدن عکس های ترافیک می تونید اینجا را کلیک کنید .

  
نویسنده : نگاه ; ساعت ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٢
تگ های این مطلب :بلژیک و تگ های این مطلب :ایران