خوش به حال خودمون که ایرانی ایم!

۱-پریروز رفته بودم دانشگاه تا برگه های یکی از بچه ها را پس بدهم .دیدم حرف دعوا است و چون دعوا سر عرب و عجم بود کنجکاو شدم ... خلاصه برام توضیح دادند که مراکشی ها ۲ دسته اند یک عده عرب ها هستند و یک عده غیر عرب ها. این طور که من فهمیدم این ۲ گروه همه جا با هم دعوا دارند ،حتی اینجا که در یک کشور دیگه هستند باز هم با هم می بحثند!
۲-چند روز پیش، باز هم در دانشگاه، با یک دختر ترک آشنا شدم .متولد اینجا بود و خلاصه ۳ نسلی می شد که اینجا زندگی کرده بودند . حرف زبان فارسی و ترکی شد .من چون در سوئیس یک هم کلاسی کرد ترکیه ای داشتم از اون موقع یادم بود که اون خیلی از حرفهای ما ایرانی ها را می فهمید . البته من و این کرده با هم کارد و پنیر بودیم چون آقا ژنتیکی مسلمون بود ولی خودش ادعای پوچ گرایی می کرد
خلاصه با این گل بهار خانم (منظورم ترکه است) داشتیم صحبت می کردیم که بحثمون به زبان کردی رسید. این خانم یه جوری که انگار کلاس می گذاشت ،گفت ترکیه مال ترک هاست وما اجازه دادیم که کردها در کشور ما زندگی کنند !!! داشتم شاخ در می آوردم .با این که از کرد های ترکیه خاطره ی خوشی نداشتم ولی نا خود آگاه چنان برگشتم به دختره که هر کی نمی دونست خیال می کرد من حتما کرد هستم . بهش گفتم ببخشید اونها از کجا اومدن در کشور شما ؟!! با لا خره از آسموناون هم در قرن ۲۱ که نیافتادند! الان سالیان سال است که اونجا رندگی می کنند و اون خاک متعلق به اونهاست .دختره که موند چی جواب بده گفت خوب ما هم حالا حقوق برابر با خودمون بهشون دادیم و الان ۶ ماهی می شه که این حق به اونها داده شده . .. ۶ ماه !! فقط ۶ ماه ! حالا می فهمم برای چی اون پسر کرده چپ می رفت راست می رفت به ترک ها فحش می داد!
۳-واما همین کشوری که من الان در آن زندگی می کنم :۲ دسته ی بزرگ هستند فرانسوی زبان ها و هلندی زبان ها که در عین حال که سعی می شه حقوق هر ۲ به یک اندازه رعایت بشه با این حال هم چنان یه جور هایی چشم ندارند همدیگه را ببینند !
>حالا می فهمید چرا می گم خوش به حال ما که ایرانی هستیم ؟ در ایران فارس و ترک و لر و عرب و ....خلاصه تمام نژادها(یا شاید بهتره بگم قبیله ؟) -که ما شا ا... کم هم نیستند - همه خودشون را ایرانی می دانند . چند روز پیش وصیت نامه ی داریوش را می خوندم این قدر قشنگ بود که گریه ام گرفته بود .اگه اون نوشته ها حقیقی باشه و اصلش موجود باشه باید بگم که ما ایرانی ها واقعا شاهکار بودیم که اون موقع که ۲۵ کشور زیر سلطه ی امپراطوری ایران بوده این طور حقوق همه و اعتقاداتشون رعایت می شده .
واقعا خوش به حال خودمون که ایرانی هستیم

  
نویسنده : نگاه ; ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٩ خرداد ۱۳۸٢
تگ های این مطلب :ایران