حقوق زن

به مناسبت روز حقوق بشر، تلویزیون TV5 یه برنامه گذاشته  در مورد حقوق زنان. از تبلیغ هاش فقط تصویر دخترهای ایرانی را نشون میده! تحریک میشوم حتما برنامه را ببینم. میز گردی است و گزارش ها همه حاکی از تهاجم و تعارض به زنان و دختران توسط جنگجوها در مناطق جنگی مثل آفریقا و افغانستان است. بعد از هر گزارش یه تفسیر کوچولویی هم میکنند که البته به نظرم کاملا ضعیف است چون همه ی مهمونها اومدند اونجا تا حرفهایی که از قبل حفظ کردند رو بگویند و کمتر پیش میاد که واقعا جواب سوال مجری را بدهند.
حرف از مقاومت روز افزون خانمهاست در افغانستان نسبت به قوانین تبعیض آمیز. یه خانم عرب شروع میکنه به توضیح دادن و به جای افغانستان از ایران و کمپین یه میلیون امضا و ... حرف میزنه. تا اینجای کار اصلا مهم نیست. البته که زنها هم در ایران برای برابری حقوقشون تلاش میکنند و ... اما وسطهای حرفش خانمه چیزی میگه که میره رو اعصابم! میگه البته همه ی کشورهای اسلامی اینطوری نیستند نمونه اش تونس که قوانین در اون کاملا برابرانه است!

 مقایسه ایران با کشوری مثل تونس که در اون خانمهای محجبه جایگاه اجتماعی ندارند برام خیلی گرون تموم میشه!!

من که تا حالا تونس نبودم ولی تا اونجایی که از دوستان تونسی شنیدم  اونجا زنها با حجاب اجازه ی کار کردن و دانشگاه رفتن و ... را ندارند و البته تنها تفاوتی که میشه گفت تونس با دیگر کشورهای عربی داره (و هر چی تونسی من دیدم تا حالا هی پزش را میداده!) اینه که اونجا ازدواج دوم برای مردها ممنوع است.

به هر حال اینکه بگیم تونس یه کشوری است که به حقوق زنها احترام میگذاره در حالی که در واقع زنها برای پیشرفت نباید حجاب داشته باشند از اون حرفهایی است که خون آدم را به جوش می آره! انگار اونهایی که دوست دارند حجاب داشته باشند آدم نیستند و حقوقی ندارند!!!

به نظرم ایران اگر واقعا میخواهد یه کشور نمونه ی مسلمان حداقل در منطقه باشد باید کم کم بعضی از این قوانین را در مورد حقوق زنها اصلاح کنه ...چیزی که متاسفانه نه تنها قرار نیست اتفاق بیافته بلکه این اواخر زمزمه هایی از نوع عکس این موضوع از تریبون مجلس به گوش میرسه! 

/ 15 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سارا

سلام عزیزم... چه عجب به ما سر زدی خانم![لبخند] در مورد پستت هم نمی دونم چی بگم... فقط فکر می کنم تقصیر خودمون هم هست....

غلامعلی

سلام از این که حقوق زن دفاع می کنی جای تشکر داره ودلیل این که غربی ها رو حجاب تبلیغ زیاد می کنند این طوری هستش که یک دوره کلیسا بر انها حاکم بودش و ترس واهی بر گشتن به اون دوره را دارند و هر مسلمان با حجاب می بینند یا کتاب تاریخ دوره حکومت کلیسا می آفتند

الفم

بسم الله آدم (ع) در کربلا....

خط آخر

سلام. روزی روزگاری پیامی از شما توی وبلاگم بود . اومدم تشکر کنم از روی ادب. گرچه چهار سالی دیرشده.

حمید رضا

تا دلتون بخواد از این نوع میزگردها مخصوصا تو VOA هر شب پخش ميشه و متاسفانه عده ي كمي از ايراني ها هم با به به و چه چه ميشينن پاشو به حرفهاي يه عده عقده اي و بي سواد گوش ميدن... اي كاش يه كم مسئولين به فكر كلاس و آبروي ايران بودن تا ما با كشورهايي مثل تونس و عراق و افغانستان مقايسه نمي شديم تا كشورهايي مثل عربستان كه هنوز با اخلاق بدوي و صحرا نشيني تو خونه ها و ماشينهاي لوكس زندگي ميكنن ادعاي پيشرفت نداشتن و ما رو تو مجامع بين المللي تحقير نمي كردن اي كاش...

yosefsaber

سلام: ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ و بس که چرا.........

مهرداد امیررحیمی

نويسنده محترم . نگاه عزيز نه داشتن حجاب افتخار است و نه نداشتنش ننگ البته از نظر من ... هر كجا هستي موفق و شاد باشي ...

الفم

سلام. آمدم به امید مطلب نو. چه امیدی. یا حق

کورش اسلام زاده

سلام پرشین بلاگرز «خبرخوان اروپا» («گرافیکی» و «تکست»)؛ و «لیست و فید وبلاگهای فارسی اروپا» را ارائه کرده است. از پرشین بلاگرز و «خبرخوان اروپا» که شما نیز در آن حضور دارید بازدید فرمائید. http://persianbloggers.blogspot.com/2009/02/europe-p.html

محقق

سلام بر دختر نازنینم از امروز تصمیم گرفتم مطالب وبلاگت رو بخونم اولین ژستی رو که خوندم همین ژستته که دارم کامنت می گذارم. تامل بر انگیز بود مخصوصا این قسمت... به نظرم ایران اگر واقعا میخواهد یه کشور نمونه ی مسلمان حداقل در منطقه باشد باید کم کم بعضی از این قوانین را در مورد حقوق زنها اصلاح کنه ...چیزی که متاسفانه نه تنها قرار نیست اتفاق بیافته بلکه این اواخر زمزمه هایی از نوع عکس این موضوع از تریبون مجلس به گوش میرسه! طرح سهمیه بندی جنسیتی روح و روان انسان رو بهم میریزه، وقتی همچنین امری تو قانون اساسی مدون نشده چند همسری و آزار و اذیت خانمها از جانب همسرانشون بیداد می کنه وای بروزی که این قانون مدون هم بشه. چرا نباید به بازتاب این طرحها و لوایح و ... در عرصه بین الملل اهمیت داده بشه؟ و آیا حق کشوری مثل ایران با تمدنی و فرهنگی غنی اینه که مسائل اجتماعی و سیاسی و ... با سیاستهای کشوری چون عربستان و افغانستان قیاس بشه؟ امیدوارم شاهد روزی باشیم که دیگه حجاب و پوشش نه تنها تحدید کننده حضور زنان در جوامع نباشه بلکه تضمینی برای بقای آنها در فعالیتهای اجتماعیشون باشه.