بروژ

هفته ی پيش جای شما خالی يه سری به يکی از شهرهای شمالی بلژيک به نام بروژ زديم . قبل از رفتن در موردش شنيده بودم که اين شهر به ونيز بلژيک معروفه . البته شباهتهايی به ونيز داشت ولی اگر کسی قبلا ونيز را ديده باشه با بروژ خيلی به هيجان نمی آد .

بروژ

اما موضوع جالبی که در اين شهر نظرم را جلب کرد شباهت اون با شهرهای هلند بود . يعنی اين دو منطقه با اينکه دو کشور متفاوت به حساب می آيند اما کاملا به هم شبيه هستند  :

اول از همه زبان که هر دو به زبان هلندی صحبت ميکنند .(ياد موضوع امتحان شفاهی برای گرفتن دیپلم فرانسه افتادم : موضوع اين بود نقش زبان در فرهنگ ) 

۲- فرهنگ دوچرخه سواری . در شمال بلژيک هم مانند هلند همه ی خيابانها مسير مخصوص دوچرخه دارند و جالب اينکه اين مسير کاملا هم پر رفت و آمد از انواع و اقسام دوچرخه ها است .

۳-پلهای متحرک که موقع عبور قايقهای بزرگ از روی رودخانه اين پلها بلند ميشوند و وقتی قايق و کشتی ای نباشه دوباره به حالت عادی بر ميگردند تا ماشينها از روی اون رود خونه يا درياچه عبور کنند .

۴-آسياب بادی  که به عنوان سمبل هم( مثل هلنديها )براشون خيلی عزيزه !

نکته ای که همش در ويزيت اين شهرهای اروپايی نظرم را جلب ميکنه فراوانی تور های توريستی است . مثلا در همين بروژ دور تا دور ميدان اصلی فقط دو سه تا ساختمان و کليسای قديمی بود که موزه شده بودند .وگرنه در مجموع نگاه که می کردی چيز عجيب و خاصی نگاهت را جذب نميکرد همه جا مثل بقيه ی شهرهای اروپايی . نميدانم شايد هم من خيلی بی احساسم  .اوايل برای ديدن هر کليسايی کلی ذوق ميکردم اما الان به نظرم همه شون کاملا شبيه به هم هستند .به هر حال وقتی من به دور و بر نگاه ميکردم تنها چيز جالبی که نظرم را جلب ميکرد پيرمرد پيرزنهايی بودند که با اين که راه رفتن هم براشون مشکل بود دنبال مسوول تورشون ميدويدند تا به حرفها و توضيحاتش گوش کنند . در همين افکار بودم که ديديم يه آقای ايرانی به طرفمون اومد و سلام و احوال پرسی ( اين هم برام خيلی عجيب بود چون  به اين نتيجه رسيدم که ايرانی ها معمولا با ديدن ايرانی صداشون را آروم ميکنند و راهشون را کج !) اما اين آقا که چند سالی بود ساکن بروژ بود با روی باز جلو اومد . برامون يه مقدار از شهر گفت و چند جايی را معرفی کرد . دست آخر جمله ای گفت که برام خيلی جالب بود : اين که تموم اين شهر به اندازه ی نصف ميدون نقش جهان اصفهان هم جايی برای بازديد نداره ! 

يه نگاه به دور و بر : پر بود از توريست . بعد اصفهان را در ذهنم تجسم کردم .حداکثرش ميشد دو سه تا اتوبوس توريستی ... . 

          

خوب من بالاخره اينجا را هم راه انداختم . خيلی وقته که به دليل همين کم بودن توريست در ايران تصميم گرفته ام تبليغات راه بياندازم .البته ميدونم با يه گل بهار نميشه اما من که چيزی را از دست نميدهم پس تلاشم را ميکنم ! خلاصه ميخواستم به همين منظور يه فتوبلاگ فرانسوی راه بياندازم که درش عکسهای ايران را بگذارم .چون از سرويس دهی اين 20six خوشم اومد تصميم گرفتم ازش يه يوزر هم برای عکسهای ديدنی ای که اينجا ميگيرم داشته باشم . حالا اگه دوست داريد عکسهای بيشتری از بروژ ببينيد ميتونيد بريد اينجا . در قسمت commentaire هم ميتونيد اگه پيشنهادی،انتقادی خلاصه نظری داشتيد بنويسيد .اون فتوبلاگ فرانسويه هم هر وقت درست و حسابی راه افتاد حتما خبرش را ميدهم .چون برام مهمه نظرهای بقيه را هم در موردش بدونم .

/ 29 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
parastou

سلام.متاسفانه ديگه مثل قبل وقت ندارم که با دقت مطالب رو بخونم و پيام بذارم.اما ونيز بلژيک رو ديدم.جای جالبی باید باشه.ممنون که به سرود دل سر زدید.در پناه حق باشید

شهود

شهود ............... تو را از ميان ستارگان آسمان خيال چيد !! تا همدم تنهايی شبهايش باشی !! اما روز دميد و ستارگان رفتند و خيال باطل شد ! اما تنهايی اش باز هم به جای ماند ........!! پس برای اين چشم انتظار بودن بازگشتت .... دريابيدش !!

شهود

راستی تبريکات فراوان جهت راه اندازی !!‌شيرينی ما يادت نره !!‌ (:

شكوفه

چقدر جايت در خانه خاليست گوشه و كنار اناق بوي تو را مي دهد اي پاس سپيد من ! از وقتي تو رفتي تمام خانه را غم گرفته همه حرفها ... همه آوازها ... رازيست راز با تو بودن !! ....................... تو را من باز هم می خواهم !! سلام ! دوست خوبم اميدوارم که هميشه خوب و خوش در زير سايه دادار يکتا زندگی کنی !! عزيزم ..... به دست تابستان دلکش و آفتاب بی همتايش می سپارمت ! پاينده باشی

طلوع

سلام دوست خوبم... امیدوارم که همیشه خوب و خوش و سلامت باشی... متن راجع به شهر بروژ و همچنین متنهای قبلیتو خوندم واقعا خسته نباشی خانومی ... من که خیلی خوشم اومد ... راستی امتحانات هم تموم شده.... امیدوارم که موفق باشی بازم از این جور چیزها بنویس ...... راستی من هنوز نمی نویسم

zahra

ما که دستمون از دنيا کوتاست:)

arezoo

اخی!چقدر اقاهه حرف جالبی درباره اصفهان زده!!حالا راست گفته يا احساسات نژادپرستانه توش دخيل بوده؟!(;

سارا

سلام عزيزم... اطلاعات جالبی بود... ما که نمی بينيم شما ببين جای ما رو هم خالی کن :)) هميشه خوش باشی عزيزم...

امير

سلام عزيزم كار قشنگي رو شروع كردي من كه نتونستم تو commentireچيزي بنويسم ولي ميام سراغت منم از عكس خيلي خوشم مياد دوربين ديجيتال هم دارم منم سعي ميكنم از جاهاي ديدني ايران كه ميرم برات عكس بفرستم الآن يه عالمه از انزلي و ماسوله و..ووو... عكس دارم ميبينمت

سحر

سلام دنبال اطلاعات در مورد بروژ می گشتم به وبلاگ شما رسیدم از برخی مطالبی که گفته بودی برای مطلبی که می خواستم بنویستم استفاده کردم امیدوارم که از نظر شما مانعی نداشته باشه با سپاس فراوان