از ماست که بر ماست

ديروز خيلی عصبانی بودم. همون موقع اومدم يه چيزهايی اينجا نوشتم اما نفرستادم. نشستم با خودم فکر کردم ديدم معمولا خورد کردن ديگران مربوط به آدمهايی ميشه که يه کمبودهايی در خودشون احساس ميکنند! اين بود که صبر کردم تا آروم بشم و بعد يه تغييراتی در نوشته قبلی ام دادم .راستش تصميم گرفتم از يه زاويه ديگه بيام جلو يعنی آنچه را که ما داريم (و شايد اونها ندارند) بيان کنم ! اين جوری کسی را مسخره نکرده ام در عين حال حرفم را هم زده ام :

ايران ! کشوری پهناور که زمانی مهد تمدن دنيا بوده! جايی که وقتی بقيه ی دنيا در حال وحشيگری بودند مردمش بيانيه حقوق بشر داشتند. جايی که هنوز هم فرهنگش مربوط به خودشه نه مخلوطی از تمدن کشورهايی که تازه چند صد ساله صاحب اسم و رسم و نام و تمدن شده اند. ايران يعنی تمدن ،تاريخ ،سنت ،يعنی دين، يعنی احترام. آره ! ايران من هزاران سال قدمت داره و در جای جای تاريخش بوی فرهنگ و تمدن را ميتونی پيدا کنی ! پس تو را خدا برای من تعيين تکليف نکن ! کجای دنيا ميتونی مردمی با اين شور و حال پيدا کنی ؟ کدوم ملتی را ديدی که هر جای دنيا که رفتند موفق بودند؟ کدوم کشوری را ميبينی که اين طور روی پای خودش بايسته و کم نياره ؟ ما فرهنگمون، سنتمون چيزی کم نداشته که بخواهيم آمریکا را برای خودمون الگو قرار بدهيم يا ازش حساب ببريم يا بخواهيم پاچه خواريش(خاری؟) را بکنيم!! آره عزيزم، ايرانی يعنی غرور ،يعنی عزت، يعنی سربلندی !

خوب حالا اين طوری بهتر شد! يه ذره حالم بهتر شد! هر چند که حس تعريف کردنم اصلا همکاری باهام نکرد ! (اصولا آدم راحتتر انتقاد ميکنه تا تعريف به خصوص وقتی دلخور هم باشه)اما خوب اين روش معقول تره! درسته که حرفهايی که ديروز نوشتم در مورد وسعت و نيروی انسانی و تمدن و تاريخ و ...در مورد اينجا همه درست بود اما هر درستی‌ای را نبايد بيان کرد! چون من ايرانی ام و فرهنگم اجازه نميده کسی را مسخره کنم و دست بياندازم . من سعی ميکنم برای همه فرهنگها ارزش قائل باشم مادامی که به اعتقادات خودم ضربه نزنه !

اما ماجرا چی بود که ديروز اون قدر عصبانی بودم؟ راستش نميدونم بنويسم يا الکی اعصاب شما را هم خورد ميکنم ! آخه به هر حال من و شما کاری نميتونيم بکنيم! نوشتن اين مطالب فقط نوشتن يه صورت مساله ی بيجوابه که فکر نکنم من و شما بتونيم جوابش را پيدا کنيم ! پس برای چی بيام در ذهن شما هم علامت سوال راه بياندازم ؟ با خودم ميگم بالاخره بايد گفت .بايد همه بدونن ... چه فايده نميدونم ! شايد يه روزی يکی که ميتونه کاری بکنه اين نوشته را بخونه و از تکرار اين جور برنامه ها جلوگيری کنه ! به هر حال اگه فکر ميکنيد که رگ گردنتون با خوندن اينها ممکن کلفت بشه و حرص بخوريد نميخواهد بخونيد !

اين ادامه ی اون مطلبی است که ديروز نوشتم :

امروز در اخبار ديدم که حداد عادل اومده بروکسل . از قضا قرار بوده مطابق معمول که هيئتی از يه کشور خارجی به کشوری ميره ضيافتی بر پا بشه، برای پذيرايی اين هيئت ايرانی و خوب طبق روال عادی مقررات عجيب و غريب مملکت ما اعلام ميشه که سر ميز نبايد مشروبات الکلی سرو بشه . بلژيکی ها هم که مخشون بدون آبجو کار نميکنه گفتند نميشه ! شما نخوريد ! (حرف حساب ميزنند البته اگه اونها رسمشون اينه ما بايد به رسوم اونها احترام بگذاريم . چه طور يه خانم مياد ايران بايد روسری سر کنه؟) ولی خوب ما هم از قانونهامون کوتاه نمی آييم ! اينه که ايرانی ها هم گفتند خوب اصلا نهار نخواستيم !!

بعد مثل اينکه قرار بود اين هيئت ايرانی به مجلس بلژيک بره و باز طبق معمول همهء ملاقات ها اولين کاری که هيئت ايرانی ميکنه اينه که ببينه اگه جايی خانم هست اطلاع بده که به اون خانم اطلاع بدهند که دستش را برای دست دادن جلو نياره چون ضايع خواهد شد و کسی باهاش دست نخواهد داد !! از قضا خانم نميدونم چی چی که مهم بوده (رئيس سنای بلژيک) با شنيدن اين توضيح بهش بر ميخوره و ميگه اصلا نمی خواهم بيایند مجلس ! اينه که ديدار در مجلس هم کنسل ميشه !!!

يارو گوينده خبر همچين اينها را به مسخره تعريف ميکرد انگار به جای گزارش خبری داره جوک ميخونه !! 

حالا من موندم اين هيئت ايرانی اگه قراره فقط يه ساعت با چند تا اعضای پارلمان گفت و گو داشته باشند واسه چی پاشدند اومدند اينجا ؟؟؟ اصلا من موندم ما که اين قدر دنگ و فنگ داريم واسه چی اين چيزها را از قبل چک نميکنند که بعد از اينکه اين همه راه اومدند بفهمند که اين جورياست !!؟؟

حالا اينها به کنار ...باز چيزی که حرصم را در آورده اينه که بلافاصله بعد از اين گزارش، تلويزيون دولتی بلژيک گزارش ديگه ای رفت در مورد احمدی نژاد به اين مضمون که گروگانهای آمريکايی سفارت که در سال ۵۹ به مدت ۴۴۴ روز اسير بودند احمدی نژاد را جزو اعضايی که اونها را گروگان گرفته بوده شناسايی کردند و اين که با اين وجود الان ايران واقعا يه کشور تروريستي به تمام معناست و بوش بايد يه فکری به حالش بکنه !!

 من که به شخصه اساسا در مورد درست بودن اين خبر شک دارم (چرا که اگه اين طور باشه کيهان تا حالا خودش را خفه کرده بود از بس اين افتخار را تعريف کرده بود)* اما حالا به فرض هم که باشه، به شما چه ؟!
  مثلا يه هيئت بلند پايه ايرانی تو کشورشونه و اينها با پرروگی تمام هر چی ميخواهند در مورد ايران و انتخاب ۱۷ ميليون ايرانی حرف ميزنند.همون طور که ميدونيد من خودم از کسانی بودم که موافق رئيس جمهوری احمدی نژاد نبودم. موافق خيلی از افکارش هم نيستم همچنان هم با اين انتخاب برای آينده ی کشورم نگرانم . اما يه چيز برام خيلی مهمه و اون اين که درست يا غلط اين نظر ۱۷ ميليون ايرانی بوده . يعنی ۱۷ ميليون ايرانی حالا به هر دليل اين آقا را انتخاب کردند که آينده ی کشورشون را به دستش بسپارند. پس هيچ اجنبی ای حق نداره اين انتخاب را زير سوال ببره و نسبت به اون بی احترامی کنه !

ما ايرانی ها مهمون نوازيم . مطمئنا اگه رئيس انگولا هم بياد کشورمون اگه باهاش دشمنی ديرينه هم داشته باشيم در ايامی که اون در ايران است تلاشمون را ميکنيم که بهش خوش بگذره . اون وقت اينها ...

حالا ميدونيد از چی بيشتر از همه عصبانی ام؟ اين که نميدونم از چی و کی بايد واقعا شاکی باشم ! نميدونم بايد از دست خودمون عصبانی باشم يا از دست اين تازه به دوران رسيده ها ! اصلا نميتونم بفهمم دليل اين بی ادبی ها چيه ...نميتونم بفهمم چه طوری ميشه اين غربيها را نشوند سر جاشون ... هر چی که هست با جنگ و قُلدری (همين طور مينويسيند؟) نخواهد بود. بايد با زبان خودشون باهاشون جنگ کرد يعنی رسانه ای ! ولی خوب متاسفانه ما رسانه هامون داخل کشور خودمون نميتونند راحت حرف بزنند . چه جوری ميتونند برای دنيا حرف بزنند؟

-----------------------
* استدلال نبوی برای رد اين نظريه خيلی جالبه > احمدی نژاد کشف شد

/ 15 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ئه سرین

باهات موافقم. با اين نظر پایین مخالف. یه چیزایی حدی داره. یادته سر سفر خاتمی به اسپانیا هم همین بساط بود؟ ضیافت شام با پادشاه و مشروب و ... بساطیه ها خدایی. حرص نخور. از این به بعد کلی حرص خوردن دارم

azhdari

سلام دوست عزيز* اميدوارم شما در اظهار نظر وتبادل نظر پايدار باشيد حتی با عصبانيت! شما خوب ميدانيد انتخاب مستقيماً از آگاهی ملت خبر ميدهد.... برای انتخاب خوب بايد آگاهی خوب داشت..... برای آگاهی هم نوشتن ونوشته ديگران را خواندن... منکه از نوشته های هموطنان مثل باطری شارژ ميشوم موفق شويد...

معلمی از بهشت

سلام صبح اخبار داشت با حداد عادل مصاحبه می کرد.می گفت اتفاقا چون برای زنها حرمت قائليم باهاشون دست نمی ديم.ضيافت ناهار رو هم به خاطر سرو مشروبات الکلی رد کردن.چی بگم؟

sara

salam dooste aziz.... bloge zibaee dari...pishe man ham bia khoshhal misham hamsafare hamishegit basham

Saeed

سلام. مطلب شما رو خوندم. اين اتفاق به دليل عدم هماهنگی رخ داده بود. از طرفی اگر کم کم کوتاه بيايم بايد روزی شاهد صحنه هايی باشيم که امروزه از سوريها اغراب و ترکها (ترکيه) می بينيم. به نظر من اين خودش يک نوع اقتداره. درست ميشه.

نگاه

من نميگم کوتاه بياييم . من ميگم چرا بايد يکی از مقامات بلند پايه ی ايرانی اين طور بدون هماهنگی به کشوری سفر کنه که باعث آبروريزيهايی از این دست بشه !؟ ما بايد رو اصولمون پايبند بمونيم ولی مثلا اگه بدونيم که اونها به اصولمون احترام نميگذارند اصلا اين سفر دليلی نداره ! يا از ابتدا گفته ميشه که سفر برای ملاقات يک ساعتيه !

tanboor

سلام ! متاسفم ! درست متوجه شدی حامد برای هميشه رفت و . . . حامد بعد سالها درد کشيدن از عوارض بمبهای شيميايی توی ۲۸ سالگی رفت . رفتنی که برای خودش رها شدن از درد و رنج بود و برای من و مثل من از دست دادن يه نعمت بزرگ و يه رحمت وافر . حامد برای همون اعتقاداتی رفت که امروز . . .

oobor

فقط متاسفم ......................

خاطراتجی

همسايه عزير من فکر می کنم ما خيلی جاها به اروپاییها سواری مجانی دادیم و الان بد عادت شدند. این نبودن مشروب در سر میز یکی از پروتکل های ثابت هیئت های ایرانی است و تا حالا هم مشکل جدی نبوده است. من دلم از اینجا می سوزه که همین کشورهای اروپایی از قبل صادرات به ایران کلی نفع می برند و ما نه تنها از این اهرم مهم استفاده نمی کنیم بلکه به هر اسمی که شما می خواهی اسمش را بگذاری کولی مجانی هم بهشون می دیم. نمی گفتم گفتگو نکنیم که حتما لازم است ولی نباید منفعل بود و هی عقب نشست.