مد

(قسمت اول ،آنتروپی)

عیده ، فصل مُد و رنگ سال و لباس نو و ... من هم گفتم در مورد مُد بنویسم !

این قانون ترمودینامیک هست که میگه همه ی سیستم ها میل به بی نظمی دارند و به جهت افزایش بی نظمی پیشرفت میکنند . به نظر من این قانون را در خیلی چیزهای همین جوری هم میشه ثابت کرد . مثلا یکیش همین اتاق من یا کشوهای میزم ! همیشه به محض این که مرتب میشه باید همون روز یه اتفاقی بیافته که من مجبور شم همه چیز را به هم بزنم تا فلان چیزه که سالی یه بار هم کارش نداشتم را پیدا کنم ! اصلا انگار منظم که میشه تعادلش به هم میخوره !! یا همین مُد ... هر چی بیشتر میگذره بیشتر رو به افزایش بی نظمی پیش میره ! یادمه این اواخر که ایران بودم در ویترین مغازه ها هر چی لباس ته بارهاشون مونده و چروک وار تر بود را پشت ویترینشون میگذاشتند تا کلاس بوتیکشون بیشتر شه !

چند وقت پیش در مجله های تبلیغاتی دانشگاه یه اشانتیون از این مواد آرایشی برای مو داده بودند. هر چی روش را خوندم نفهمیدم دقیقا به چه کاری میاد؟! این طور که من میفهمیدم نوشته بود موهای شما را مثل وقتی میکنه که از خواب بلند شدید !! با خودم گفتم یا من نمیفهمم این چی میگه یا اینکه مدل مو وقتی آدم از خواب بلند شده خیلی شیکه و من خبر ندارم !  یه تبلیغ شلوار هم بود که به عنوان شعار تبلیغاتیش میگفت مطمئن باشید این شلوار هیچ گونه خط تا و خط اتویی نمیگیره !!! شلواری هم که طرف پوشیده بود به نظر میرسید سه چهار نسل تا حالا پوشیدندش که این طور زهوار در رفته است !! البته شلوار این بابا جین بود و مخصوص این جوانهای تیپ نمیدونم چی چی (اینها که شلوارشون داره میافته ) اما با خوندن این تبلیغ ها یاد یکی از استادهام در دانشگاهم در ایران افتادم . از اونجایی که من همیشه دو سه هفته ی اول شروع ترم را عمرا سر کلاسها حاضر نمیشدم بار اولی که این استادمون را دیدم یه سه چهار جلسه ای از شروع کلاسهاش گذشته بود . وقتی این جناب استاد با کلی تاخیر وارد کلاس شدند از تعجب نزدیک بود شاخ در بیارم ! انگـــــــــــار بگیر همین الان از تخت خواب بلند شده وقبلش هم با همون لباسهاش که میاد سر کلاس خوابیده بوده !! خلاصه اون بار اول با خودم فکر کردم بیچاره حتما خواب مونده بوده یا یه اتفاقی افتاده که دیر هم اومد سر کلاس... اما گذشت چند جلسه برام ثابت کرد که این قضیه ربطی به خواب موندن و نموندن نداره ...بعضی ها مدلشون این جوریه ! خلاصه که با اینکه استادی که لباسش اتو نکرده باشه و یا کارمندی که لباسش مرتب نباشه یا پلیسی که اونیفورم نداشته باشه (کت چرمی بپوشه !!) همه به نظر شخص بنده خارج از قوانین اجتماعی است اما در حقیقت این اشخاص متخلّف دارند از این قانون انتروپی پیروی میکنند !!

در اروپا چون بیشتر این تیپهای درب و داغون مال جوونهاست در دانشگاه موقع امتحانات شفاهی و کنفرانسها و این جور چیزها که میشه ،برای کنترل این وضعیت قوانین فوق العاده سختی برای لباس گذاشتند .به طوری که شنیدم نداشتن کراوات باعث میشه حتی اجازه ی ورود به سالن کنفرانس را بهشون ندهند ! این درسته که « تن آدمی شریف است به جان آدمیت     نه همین لباس زیباست نشان آدمیت »  و اینکه یک دانشجو با اطلاعاتش جواب سوال استاد را میده نه با کراواتش ، اما به نظر من بعضی از این سخت گیری ها (البته نه این قدر زیاده از حدش ) برای جامعه ای که روز به روز رو به افزایش بی نظمی حرکت میکنه لازم است .

و اما این بود انشای من در مورد نظم وترتیب ، مرتب بودن و نبودن ، جامعه و انتروپی و مُد و ...   


 

/ 29 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
hamed

سلام ! سال نووت مبارک ! انشالله سال خوبی داشته باشی ! گاهی اوقات خیلی تعجب ميکنم که ادم چقدر بايد بد سليق باشه که شلختگی رو به اسم مد بپذيره و بی نظمی و چرک بودن رو با فريب مد يه چيز شيک ببينه

پرنده آتش

سلام نگاه جونم انشات فوق العاده بود .... عکس چشمک .....

negar

پس چرا آپديت نکردی ؟

kaveh

سلام ...از اينکه به وبلاگم سر زدی يه دنيا ممنونم.....بازم بيا اونورا......يه لينکم بهم بدی خوشحال ميشم

SilveR from Teh

(از ونا که نيششون تا بناگوش بازه!!) قالب نو مبارک!! ولی خوب سوتی زياد داره!!! اون قبليه قشنگ تر بود!!!

ناتاشا

قالب نو مبارک ............ چقدر نازه ولی به هوای شرجی نميخوره ( جدی نازه)

امیرطلا

تن آدمي شريف است به جان آدميت؟!! نه!!! همين لباس زيباست نشان آدميت!! :(

m

سلام...طرح وبلاگ بسيار قشنگی است...در مورد مطلبت بگويم حرف حساب جواب ندارد...اگر حال داشتی موفق باشی.

arezoo

سلام دوباره! مرسی از توضيحت!ديگه اينکه اوندفعه ای من اين قورباغه گولو رو نديدم!!! چقـــــــــــــــــــــــــــــدر گوگول شده!!!!! الهی!! منم قورباغه می خوام!!!!!

ali`

با سلام و تبريک مجدد سال نو. دوست عزيز بعضيحا نظم خودشونو در بی نظمی ميدونن. اينم يه تزه ديگه. البته نميدونم شما جز کدومائی. شوخی کردم . وبلاگم بروز شد . يه سری بهم بزن. موفق باشيد.