جام جهانی

میدونم! دیگه از غار در اومدم و هم خبر دارم در دنیا چه اتفاقهای دلخراشی داره میافته و هم خبر دارم که جام جهانی تموم شده و میدونم هم دیگه حال اکثرمون از فوتبال و همه حواشی اش بد میشه! اما میدونید چیه ؟ هم این که کلی حرف داشتم که اون موقع که درس داشتم نمیشد بگم هم اینکه دیدم مگه آدم چند بار تو عمرش میتونه از جام جهانی تو وبلاگش بنویسه ؟ کووووووووو تا 4 سال دیگه!!

boules033.gifگزارش
8 سال پیش بازی ایران و آمریکا در فاصله ای نه چندان دور با محل اقامت ما برگزار میشد من اون موقع مدرسه میرفتم و فردای بازی امتحان داشتم
. این سری کلی خوشحال که بازی ها  باز کنارمونه! برنامه امتحان ها که اومد سریع با برنامه ی بازی ها چک کردم. نتیجه ؟ طبق معمول! من دلم میخواهم بدونم فلسفه ی این که بازی ها با امتحان‌ها یه موقع باشه در چیه ؟؟

بازی اول
کل اون روز به کل درس تعطیل! از صبح خبرگزاری و تلویزیون مشغولم کرده بود، بعد بازی، بعد هم اعصاب خوردی بعد از بازی!!

همه ی بازی ها را از شبکه بلژیک دیدم چون هم قابل تحمل تر از شبکه های فرانسه گزارش میدادند و هم اینکه مال فرانسه چند ثانیه ای عقب تر بود. قبل از بازی ایران و مکزیک یه مجری عقده ای بود که اعلام کرد که طرفدار مکزیک است. کارشناس برنامه گفت عجله نکن و تیم ایران رو دست کم نگیر! بین دو نیمه کلی مجری تعجب کرده بود و ما هم خودمون به خودمون پز میدادیم. بعد از نیمه دوم  تحلیل به این صورت بود : متاسفانه دیگه از بازی لذت نبردیم چون بازی تقریبا یک طرفه شده بود، فوتبال دو طرفه اش قشنگه!

بازی دوم
مدیر یکی از باشگاه‌های بلژیک ایرانیه، از این باشگاه یک نفر(ایرانی) اومده بود به عنوان کارشناس در میزگردهای قبل از بازی. خیلی کیف کردم چون خوب جواب این به خصوص مجری عقده ایه را میداد. بعد از تعریف از بازیکنان ایران وقتی ازش پرسیدند چرا اینها را به خدمت باشگاهتون (که یکی از بهترین باشگاه‌های بلژیک است) در نمیآورید پاسخ داد که قیمت اینها از گرونترین بازیکنان بلژیک هم بیشتره!! آی حال کردم!

بازی سوم
تو کل ۱۰۰ و خورده ای کانال یکیشون بازی ما را مستقیم نشون نداد!! همه بازی پرتغال را پخش میکردند! فقط از رادیوسراسری میشد نتیجه را دنبال کرد و گوش داد بازی را!! به نفع من که فرداش امتحان داشتم! بازی ایران را بعد از بازی پرتغال و مکزیک پخش کردند.

گزارشگر: ایرانی ها دارند تلاش میکنند که حفظ آبرو کنند البته به هر حال آبروی اونها محفوظه (یعنی در مجموع سه بازی بازیشون خوب بوده!) 

boules071.gifحاشیه:
ـ یه همسایه ژاپنی داریم فردای بازی با مکزیک با لباس تیم ملی ژاپن دیدیمش. کلی ناراحت بود. گفت باختند(فکر کنم سه-یک) یه حس خوبی (که حس خوبی نیست) بهم دست میده! انگار از اینکه اونهام مثل ما باختند قند تو دلم آب میشه!!

ـ کلا این اروپاییها وقتی به ما آسیایی ها میرسند هی کلاس میگذارند! حتی برای این ژاپنی ها و کره ای ها ...نه فقط فوتبال باشه ها ...‌
بازی عربستان را من ندیدم (امتحان داشتم) اما شنیدم گزارشگره خیلی بهشون خندیده و مسخره شون کرده! با خودم میگم ناشکریم! خیلی هم آبرومون نرفت.

ـ روبروی خونه مون،  یکی از خونه ها پرچم پرتغال را آویزون کرده ...هر چی سرم را از روی کتاب بلند میکنم چشمم می افته به این پرچم و داغ دلم تازه میشه! پیش خودم میترسم! چون هر بار دیدن این پرچم این حس را در من زنده میکنه که دارم مثل این مجری بلژیکیه میشم! (عقده ای!! )

ـ الکی فوتبال را برای خودمون بزرگش کردیم! امتحان را که میدهم یکی از دوستهای  پرتغالیم را میبینم.
من: امروز بعد از ظهر ما با هم مسابقه داریم!
-مسابقه ؟
- آره دیگه فوتبال! من خیلی دلم میخواست برم آلمان تماشا! اما بازی ساعت 3 است ما هم که تا 12 امتحان داشتیم.
-آهان ! آره شنیدم داداشم یه چیزهایی میگفت!

چند روز بعد (که دیگه پرتغال یه چند تا مرحله را هم رد کرده) دوباره میبینمش، حرف به فوتبال میکشه. همون دوستم:
-راستی کی برد بازی اون روز را؟
من : ندیدی بازی را ؟13.gif
- نه!
من :22.gif


حاشیه های تیم ما

هر جا حرف تیم ایران میشه سیاست و صهیونیست یه طرف این ماجرای ممنوع الورود بودن زنها به ورزشگاه هم یه طرف! نمیدونم اون نظر سنجی بی بی سی را دیدید که ما در مورد تیم مکزیک نظر میدادیم و مکزیکی ها هم در مورد ما ؟  نود در صد مکزیکی ها حرفشون همین ورود زنها بود...اگر یه کار درست حسابی انجام داد این آقای رئیس جمهور همین اجازه ورود خانمها بود که متاسفانه .... بگذریم...

boules530.gifجام
خودمونیم به نظر من که یه اپسیلون هم این جام حق ایتالیا نبود! 

در کل من تیم فرانسه را بیشتر میپسندیدم شاید چون بیشتر میشناسمشون، یا شاید برای اینکه اکثر اعضای تیم فرانسوی نیستند و یا حتی یکی مثل این فرانک ریبری هم که از معدود بازیکنان  تیم فرانسه است که اصلیتا فرانسوی است در عین حال مسلمان است(یعنی مسلمان شده)و همسرش فرانکو الجزایری است. تیری هانری هم خیلی در مورد مسلمان شدنش شایعه هست، دلیل اصلی هم اینه که هیچ وقت به هیچ عنوان الکل مصرف نکرده. راست و دروغش با خدا. در مورد زیدان هم همه ی گفتنی ها گفته شده فقط چند مورد که در مصاحبه اش شنیدم اما در هیچ کدوم از خبرها نخوندم را هم اینجا بگم :

اون در تمام بازی ها یک تی شرت که روش نوشته بوده «مرسی و خداحافظ» را پوشیده بوده چون ممکن بوده هر بازی، بازی آخرش باشه. اما هیچ وقت نتونست اون را نشون بده.

در مورد پشیمان نشدنش هم گفت که پشیمان شدن اون یعنی حرفهایی که ایتالیاییه زده درست بوده، در حالی که این طور نیست برای همین اون پشیمان نیست.

در ضمن در مصاحبه اش اون به طور مستقیم نگفت که چه چیزی شنیده و در حقیقت مجری برنامه با سوالهاش جواب تایید از او میگرفت.

پی نوشت: خواهشا این سری هر انتخاباتی بود برید رای بدهید!! آخه این چه وضعیه که هرچی این نماینده های مجلس اظهار نظر میکنند ما ملت باید کلی خجالت بکشیم؟؟ آخه بر اساس یه شایعه که هنوز تایید نشده یه عمل که هر کسی اون را تقبیح میکنه یعنی خشونت را تبریک و گرامی میدارند؟ حالا به فرض که اون خبر تروریست درست! مگه در دین اسلام به بردباری و سعه ی صدر توصیه نشده؟ مالک اشتر فرمانده سپاه اسلام ناسزا که میشنیده میرفته برای هدایت اون گمراه به نماز می ایستاده. به حضرت علی (ع) دشمن خدو می انداخته از کشتنش صرف نظر میکردند تا از روی خشم نباشه عملشون. 
 

boules268.gifایرانی های خوب و فرانسوی های بد!! *
به هر حال زیدان برای مردم فرانسه یک قهرمان باقی میمونه، اما به قول آقای نبوی ما ایرانی ها وقتی قهرمان هامون خطا میکنند باهاشون چه کار میکنیم؟

وقتی نوع و لحن برخورد روزنامه ها و حتی صدا و سیما را با بعضی از بازیکن ها و دست اندرکاران فدراسیون میشنیدم و وقتی جکهای ساخته شده را در مورد اونها با شرم و خجالت میخوندم با خودم گفتم بیخود نیست ما ملت هیچ وقت پیشرفت نمیکنیم! ما یه ملت همیشه ناراضی هستیم که هیچ وقت واقعا زحمت هیچ کسی را ارج نمینهیم ، همه چیز را زود فراموش میکنیم ...

در صحبتهای رئیس جمهور فرانسه به بازیکنان جمله ای بود مبنی بر اینکه« فرانسه وقتی قوی است که با همه ی گوناگونیش با هم متحد شده و به خود اعتماد داشته باشد». این جمله برای ایران هم صدق میکنه چون درسته که ما شاید مهاجر به اون صورت نداشته باشیم اما ملت متنوعی هستیم.

یاد شلوغی های آذربایجان ایران میافتم ... همه میدونیم که اون کاریکاتور فقط جرقه ای بود برای آتش زیر خاکستر ... الان که همه چیز نسبتا آرام شده، ما چه فرقی کردیم؟ متاسفانه همچنان ما برای همدیگه جک می سازیم، به هم میخندیم ... 

ما همیشه ناراضیانی هستیم که هیچ وقت از خطاهامون پند نمیگیریم، بلکه فقط به دنبال دم دست ترین مقصر میگردیم.  همین که کاریکاتوریستی به زندان بیافته مسوولی بر کنار بشه و بازیکنی مواخذه، خیالمون راحت میشه و دلمون خوش که مشکل بر طرف شد!!

دست آخر اینکه فیلم آفساید را دیدم. فیلم جالبی یود اما برای خودمون! یه جاهایی از این که این فیلم را خارجی ها دیده و میبینند خجالت میکشیدم. به خصوص اون جا که زن ایرانی را با زن ژاپنی مقایسه میکنه. اینجا میتونید نقد و ماجرای فیلم را بخونید.

* این تیتر را از این مطلب گرفتم که مقایسه ی جالبی بین ایران و فرانسه است.

 

/ 0 نظر / 16 بازدید