سفرنامه ژنو (۲)

 
وقتی از کشورهای مختلف اتحاديه ی اروپا با ماشين رد ميشی ديگه تقريبا نمی فهمی مثلا کی از مرز لوکزامبورگ گذشتی و وارد فرانسه شدی ! بعضی وقتها يه جاهايی فقط اتاقک های گمرک  دم مرز همچنان باقی است که معمولا خالی و غبار گرفته است . اين موضوع ادامه داره تا به مرز سوييس ميرسی ! اون موقع است که معمولا کنار مرزهای پر تردد ميبينی برای ورود و خروج صفی هست و مامورين دو کشور در دو طرف مرز ايستادند . بعد هم با تابلوی بزرگ «CHANGE» روبه رو ميشی ! جالبی مرزهای طرف ژنو سوييس با فرانسه اينه که اکثرا در دو طرف مرز همچنان شهر هست ! يعنی ميشه از خونه تون بيايی و بعد از ۱۰۰ متر که قدم زدی وارد يه کشور ديگه بشی ! اين موضوع برای ما که اون روزها مجبور بوديم خيلی از خريدهامون را از فرانسه کنيم خيلی خوب بود. خريدهايی مثل گوشت و مرغ اسلامی که در ژنو نبود . 

                             

قبل از اينکه دوباره برم سوييس فکر ميکردم فقط ايرانه که قيمتها صعودی سال به سال تغيير ميکنه ! تو اين سفر اين بارم خيلی خوب ميشد افزايش قيمتها را نسبت به ۴ سال پيش درک کرد . حتی بلیطهای اتوبوس هم گرون شده بود ! ميگن تقصير يورو است ! تو بلژيک هم ميگن از وقتی پولها يورو شده قيمتها بيشتر از قبل شده . البته سوييس همين جوريش هم کشور گرونی است . آخه اونجا اکثرا جنسها درجه يک و دو است . برای همين اجناس گرونه ولی خوبه که هر چی بخری ميشه گفت تقريبا مطمئنی که چيز خوبی خريدی . اما خوب آدم هميشه هم که جنس درجه يک و دو نمی خواد ! اون موقع است که فروشگاههای فرانسوی کنار مرز خيلی خوب بودند !

فصل ،فصل حراج است (شايد هم بهتره بگم بود ،فکر کنم ديگه تموم شده )! من خودم از حراج خوشم نمياد . آخه خصوصيت حراج اينه که  هميشه وقتی در اين ايام برای خريد چيزی که لازم داری بيرون ميری وقتی بر ميگردی ميبينی کلی چيز خريدی که هيچ کدومشون را نيازی نداشتی و هنوز هم اون چيزی را که ميخواستی نخريدی !! اين موضوع به نظرم تو سوييس چشم گير تره چون حراج های سوييس يه جورهايی با بقيه ی حراج ها فرق ميکنه به اين صورت که علاوه بر حراجهای معمول ۲۵٪ ،۵۰ ٪ و ۷۰٪  ،معمولا يه چيزی هست به نام «فلاش» ! به اين صورت که يه نفر با يه بلندگو به دستش شروع ميکنه در طبقات فروشگاه چرخيدن و هر بار يه قسمت فروشگاه را اعلام ميکنه (به اصطلاح فلاش ميزنه ) که مثلا اجناس اين غرفه (؟) که خودشون قبلا ۷۰ درصد بودند الان فقط به مدت ۱۵ دقيقه اون قيمت بعد از ۷۰ درصد تخفيفشون هم نصف ميشه !!!! حالا حساب کنيد ببينيد در حقيقت چند در صد کل قيمت اصلی را مشتری میپردازه !!! بعد هم وقتی ۱۵ دقيقه تموم شد صف خريد را ميبندند تا فقط اونهايی که در صف بودند خريد کنند و بقيه باز بايد به قيمت حراج اوليه بخرند ! جالبه نه ؟ بيشتر به يه جور بازی شبيه است که تو اون جيبهات را حسابی خالی ميکنند ! من خودم شخصا سعی ميکنم تو حراجها بيرون نرم. چون فروشگاهها خيلی شلوغه ! و من هم که عادت به خريد سريع ندارم و هيچ وقت دفعه ی اولی که وارد يه مغازه ميشم خريد نميکنم !! به هر حال بيشتر اين اطلاعات حراجی که الان گفتم از شنيده هام بود تا ديده ها ! کم و زيادش را بگذاريد به پای گوينده ها !

کسی ميدونه چرا من ديگه نمی تونم عکسهای کوربيس را بگذارم اينجا ؟ هر کاری ميکنم عکس را  نميده ! تازگی اين جوری شده يا مشکل از منه ؟

يه چيز ديگه ...بروکسل فعلا هوا برفيه ! اينه که ...اينجا هم يه ذره برفی شدش تا بهار !               
 

/ 19 نظر / 148 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طلوع

سلام نگاه جان. پیامهای زیبات خوشحالم کرد. میگم چه جوری تشخیص دادی اون شعر از .... اگه واقعا و بدون اغراق منو تو نوشته هام راهنمایی کنی لطف خیلی بزرگی در حق من کردی. بسیار ممنونم خانمی!!

simiagar

سلام . اوه پس تور دور اروپا گذاشتی خوش بگذره از قول من تا می تونی شکلات بخور . چند بسته فندقی شم به خاطر من !!! راستی خوش به حالتون که اونجا داره برف مياد اينجا که نه خبری نيست .... خوش باشی

خط آخر

سلام....بابا چرا ديگه تهديد می کنيد؟...

عطيه

سلام. اينکه نميتونی عکسای corbis رو بذاری تو وبلاگت احتمالا مربوط ميشه به سايتی که ازش فضای آزاد گرفتی. اگه ازwww.free-host.com استفاده ميکنی ديگه استفاده نکن چون خرابه و ديگه مناسب نيست.موفق باشي.....

arezoo

سلام!!!! تو امتجانات چطور شد؟! سفرنامه هم که مينويسی و ...

سارا

سلامممممم.. چقدر دلم تنگ شده بود... امتحانهای من که تازه تموم شده... راستی برف بازی کردی یاد ما هم باش :*

علي

سلام مطالب جالبی مينويسيد. بخصوص برا ما که در ايران عزيز ساکن هستيم مارو با سرزمينهای دور و ...آشنا ميکنه. به ما هم سری بزن .لااقل به دوستانی که بهتون لينک دادن يه نيم نگاهی کن

yek doost

براي خواندن خاطرات شيريني از مقام معظم رهبري به وبلاگ ما سر بزنيد ....

پرستو

سلام. خانم خانمها خوش به حالت که می توانی به اين حراجی ها سر بزنی بايد جالب باشد. من هم مثل شما همان دفعه اول خريد نمی کنم به همين د ليل همسرم به ندرت دنبال من می آيد هميشه بايد خودم تنهائی بروم چون بايد تا می توانم بگردم و ببينم تا شايد يک چيزی بپسندم و بخرم.... قربانت موفق باشی.