مقام زن

ميلاد حضرت زهرا(س) را بهتون تبريک ميگم.

جام جم برنامه ای داره به نام روشنا که به نظرم برنامه ی جالبی هست. چند جلسه ای است موضوع صحبتش در مورد مقام و منزلت زن است. مهمان برنامه شون يه خانمی است که با اينکه خيلی حرفهاش را می‌پيچونه اما خوب حرف ميزنه. در مورد روز زن مطلبی را بيان کرد که خوشم اومد گفتم اينجا هم بيارم . گفت وقتی امام خمينی اين روز را روز زن اعلام کردند گفتند برای درک زن و جايگاهش. اما امروز ميبينيم که همه چيز ميشه جز درک واقعی اون. همه مياند در اين روز يه تاج روی سر زنها ميگذارند و يه سری جمله ی قشنگ قشنگ ميگويند و فردای اون روز ديگه تمام. همه چيز به حالت قبل بر ميگرده.

واقعا همين طوره! در جامعه ی امروز ما همه چيز بيشتر از جنبه ی سطحی بهش توجه ميشه. آقايون به اين فکر ميکنند که چی کادو بدهند و خانمها متاسفانه به اين که چی کادو بگيرند! اما واقعا روز زن يعنی اين ؟
به نظر من روز زن يعنی اينکه به خاطر بياريم چه ظلمهايی در جهان به زن ها ميشه، به ياد بياريم فداکاريهاشون را، گذشت و ايثارشون را، تواناييهاشون را ...فکر کنيم برای برداشتن باری از روی شونه ی مادران خسته و تنها. فکر کنيم برای کم کردن تبعيض ها. تلاش کنيم برای آموزش فرهنگ برخورد صحيح با خانمها، حتی آموزش خود خانمها.
نميدونم ...راستش هميشه از اينکه بخواهم ظلمهايی که به زن ميشه را توصيف کنم فرار کردم. چون به نظرم اين هم يه نوع ظلم به زن محسوب ميشده اما حالا ميبينم دنيا واقعا پره از ظلم و خشونت به اين نيمه ی پر از احساس و لطافت جامعه! و سکوت راه درمان اون نيست! اين ظلم وجود داره و تا وقتی که اين ظلم هست بايد مجامع و سازمانهايی باشند که اون را فرياد کنند. اشتباه نشه من فمينيست نيستم. اما برای خودم اصولی دارم که نميدونم اون را جزء چه دسته ای ميشه جا داد. ميدونم ديگه نمی‌خواهم در برابر ظلمهايی که به زن ها ميشه سکوت کنم. اما به نظرم نجات خانمها در مرحله ی اول با آموزش خودشون شروع ميشه چرا که خيلی از اين نابرابری ها منشا اصليش اشتباهاتی است که توسط اقشار مختلف خانمها به وجود مياد. يکی با تعصب و فمينيست بودن بيش از حد ضربه ميزنه و ديگری با تقليد کورکورانه و خود کوچک بينی. يادمه يه بار خانمی را ديدم که کاملا اعتقاد داشت عقل خانمها کمتر از آقايون است! اون وقت يه عده ی ديگه از خانمها پيدا می‌شوند که ميخواهند موهبت مادر بودن را از خانمها بگيرند و فکر ميکنند برابری يعنی اينکه زن مانند مرد باشه، مانند مرد لباس بپوشه، اعمال مردانه انجام بده و احساسات مردانه داشته باشه !! همه ی اينها يعنی ظلم به زن. همه اينها يعنی نا عدالتی.

من معتقدم که يکی از راههای نجات انسانها (و از جمله زنها) اسلام است. چون اسلام يعنی عدالت، يعنی برابری، يعنی حق. اون وقت ما با برداشتهای مردانه مون از اين دين قشنگ و باز، پتکی ساختيم که با اون هم اسلام را ميکوبونيم هم يه جاهايی زنها را !

دلم ميسوزه از اينکه ميبينم در کشورم که اسم اسلام را يدک ميکشه يه سری اتفاقها، يه سری طرز فکرها، يه سری فرهنگهايی وجود داره که در اون بويی از اين عدالت اسلامی نيست. به ياد بياريم نوشته ی ابطحی را در مورد انتخاب زن در کابينه ی خاتمی و واکنش يکی از به اصطلاح علمای قم! به ياد بياريم انتخابات هيئت رئيسه ء مجلس جديد را که به ادعای يکی از نمايندگان گفته بود چه معنی داره ما هر چی اون بالا را نگاه ميکنيم يه خانم ببينيم!!! و به ياد بياريم انتخابات رياست جمهوری را! به همه ی اونها قوانين حضانت، اقامت برای همسر و فرزندان، طلاق و ... را هم اضافه کنيم! 

بر ميگردم تو اروپا. از ديدن بعضی از برنامه های تلويزيون اينجا حالم بد ميشه. برنامهايی که در اون مردها مجری مسابقه و همه کاره اند و زن ها فقط کادوها را ميارند و ميبرند و در کنار کادوها با اون لباسهای نيمه عريانشون خود نمايی ميکنند! کجاند اون فمينيستهای دو آتیشه؟ هدفشون از آزادی زن واقعا اينه؟ اين زنها واقعا خودشون را آزاد ميبينند؟

خدا را شکر که من فقط همين دو جای دنيا را ديدم! همين دو جا را ديدم و از اين بی عدالتی حرص ميخورم و گرنه ظلم اصلی به بيشترين تعداد زنها بر اساس آمار جاهايی از دنيا ميشه که من جز اسمشون چيزی ازشون نشنيده ام.

اما در مورد اسلام. ميدونم خيلی‌ها خيلی ايرادها ميگرند. من خودم خيلی از چيزها را خوب متوجه نميشم و بهشون ايراد دارم اما ميدونم که اين يا از ضعف منه يا از ضعف برداشتها. مثلا چند روز پيش مطلبی را ديدم در مورد برابری ديه زن و مرد در اسلام از نظر يکی از فقها:

«...بنده رواياتى را كه مىگويد اگر مردى زنش را بکشد و اولياى زن بخواهند مرد را بكشند بايد نصف ديه را به مرد بدهند تا بكشند، اما عكسش كه اگر زنى، مردى را كشت زن را قصاص مىكنيم و چيزى هم به او نمىدهيم، ظلم مىدانم. برداشت من اين است كه اين با آياتى كه مىگويد « قوانين اسلام، قوانين عدل است، در قوانين اسلام ظلم وجود ندارد » مخالف است. اين برداشتم از آيه شريفه « يا ايّها الناس انا خلقناكم من ذكرٍ و اُنثى و جعلناكم شعوباً و قبائل » (حجرات/13)است كه عالى ترين آيه در قرآن براى برابرى حقوق انسانهاست من آن تبعيض را تفاوت عادلانه نمىدانم، بلكه ظلم مىدانم....
پس ضابطه اين است كه روايت خلاف قرآن، صدقاً و عدلاً معتبر نيست و بنده اين روايات را با آياتى كه مىفرمايد قوانين اسلام عدل است ، و عدل اصل مسلّم است كه جزء اصول دين است نه جزء فروع دين، مطابقت كرده ام و ديده ام با آنها نمىخواند. به نظر بنده اين عدل نيست، ظلم است. توده مردم و عرف هم اين را ظلم مىدانند. منتها ممكن است كسى بگويد اين را كه خدا گفته قبول مىكنم ليكن بحث آنچه را خدا گفته بايد از روايات درآورد. خوب آقاى فقيهى به اين مطلب توجه نكرده و نفرموده، معذور هم بوده است. ديروز اصلاً اين اشكال پيش نمىآمده كه شايد اين امر ظلم باشد چون زنى كشته نمىشده، تصادفى رخ نمىداده، اما وقتى مطرح مىشود بنده مىبينم همه مردم اين را ظلم مىدانند...»

 برای همينه که مطمئنم که ما اگه يه جاهايی هم در اين دين نسبت به زنها ظلم ميبينيم به خاطر برداشتهای غلطمونه. وگرنه مگرنه اينکه اسلام زن و مرد را از يک سرشت و يک گوهر ميدونه (برخلاف بسياری از اديان که زن را به وجود آمده از پهلوی مرد ميدانند) و مگر نه اينکه قرآن اتهاماتی که ساليان سال به حوا زده ميشد را تکذيب کرد؟ 

به اميد اينکه علمای ما دين را، جامعه ی ما زن و مقام زن را و زنهای ما خودشون، حقوقشون و تواناييهاشون را روشن تر و با ديد بازتر و صحيح تری درک کنند. 

/ 18 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرزو

(: موافقم باهات.فقط من نميدوم چه جوری قرآن اتهاماتی که ساليان سال به حوا زده ميشد را تکذيب کرد؟

نگاه

خوب تا اونجایی که من میدونم همه ميگن اگه آدم و حوا از بهشت رانده شدند تقصير حوا بوده چون شيطون حوا را گول زد حوا هم آدم را . در حالی که قرآن هميشه موقع ذکر داستان آدم و حوا همه ی افعال را مثنی (يعنی دو نفری ) آورده و گفته هر دو گول خوردند. در حقيقت هر دو را به يک اندازه مقصر ميدونه در صورتی که در ديگر اديان اين طور نيست.

محسن

سلام. روز زن مبارک! :) ممنون از نوشته تان. اما دو تا نکته. اول اين که فکر مي‌کنم ظلمی که در ايران به زن‌ها مي‌شود قابل مقايسه با اروپا نيست. چون اگرچه در اروپا عملا جايگاهی که برای زن درست کرده اند خيلی ابزاری است، اما خب به هر حال هر زنی هم که بخواهد آزادانه و انسانی زندگی کند می تواند و باورهای غلط خانواده و حکومت مانعش نمی شود. دوم هم اين که من فکر مي‌کنم در اسلام واقعا برای زن در فضای سياسی و اقتصادی و بيرونی جامعه نقش ضعيفتری در نظر گرفته شده و پنهان کردن اين تفاوت با دم زدن از مقام بلند مادر که تلويزيون ما همواره در پي‌اش است

محسن

چندان درست و عملی نيست. البته در اين‌جا چند نکته هست. یکی اين‌که معصومين ما رفتار بسيار منطقی و خوبی با زن داشته اند و برایشان ارزشی بالا قایل بوده اند، پس اين احکام را مي‌توان بيشتر در چارچوب زمان خودش بررسی کرد که آن‌وقت خيلی هم مترقی و حق‌دهنده به زنان به نظر مي‌رسند. دوم هم اين که ما و عالمانمان فقه شيعه را پويا مي‌دانيم و بسياری از دستورات با گذشت زمان مي‌توانند به اقتضای زمان خود تغيير کنند. اين که اين تغيير تا چه حد مجاز است با علما. اما يک چيز معلوم است و آن هم اين که همان طور که همه مي‌دانيم، ظلم‌هايی که امروز به زنان مي‌شود کوچکترين سنخيتی با اسلام ندارد و تنها برای باورهای غلط و نفع شخصی برخی افراد است.

محسن

شرمنده، خيلی حرف زدم! فعلا خدانگهدار

SilveR

برای آگاه کردن زحمت زيادی بايد بکشی .... خيلی ها باهات مخالفن ... خيلی ها ميدونن و قبول نمي کنند چون به ضررشونه ... خيلی ها نميدونند و نميخوان هم که بدونن ... خيلی ها هم ... خيلی ها هم اصلا از ماجرا پرتند ... به هر حال اينجا تو ايران برای اين کارها بهترين راهش اينه که تو يکی از اين ان جی او ها عضو شد ... اين هم از کمک من! اگر چه کوچيکه!

SH

منم روشنا رو دوست دارم.

bibi

salam inshaalah be dark haghyegh beresim , be dak tamam haghaiegh hasti na faghat be ghesmati az on :) movafagh bashid va bedrood

اکرم

سلام. قابل شما رو نداشت. يه وقتی همه ی شعر رو يادم بود خيلی طولاني و زيبایه...

khateratchi

سلام من سعی کردم از بلاگ رولينگ برای ذکر لينک ها استفاده کنم ولی نمی دانم چرا اسم ها را درست نمايش نمي دهد . اینگار با کد ویندوز عربی می گذارد نه بونبکو دو. می توانيد راهنمايی کنيد.متشکر